Dr. Elif Gürkan

Ülkemizde özellikle zayıflama için etkili olduğu bilinen AKUPUNKTUR birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle bel, sırt, boyun, diz ağrılarındaki etkisi bütün dünyada bilinmekte ve kullanılmaktadır. Ağrı tedavisindeki etkileri dünyada çeşitli bilimsel yayınlarla ispatlanmıştır.

Akupunktur nasıl etki eder?

Etkisini iç düzeni (regulasyonu) sağlayarak gösterir, binlerce yıldır Çinlilerin kullandığı bu yöntem Batılı bilim adamları tarafından incelenmiş ve geniş çaplı olarak tüm batı ülkelerinde de kullanım alanı bulmuştur.
Akupunkturun etkisi araştırıldığında, vücutta mevcut olan iletici maddelerin ve hormonların açığa çıkmasını sağladığı gösterilmiştir. Hem kulakta hem de vücutta bu maddeleri ortaya çıkaran noktalar vardır. Bu sayede hiç ilaç kullanmadan ya da daha kısa süre ve az dozda ilaç kullanarak ağrıyı gidermek mümkün olabilir.
Bu salınan maddeler ilaçların da amacına uygun şekilde hastalık durumunda tedavi için açığa çıkması gereken vücudumuzda hali hazırda bulunan maddelerdir. Vücudumuzda hazır bulunan serotonin, endorfin ve kortizol hem tedavi edici etkiye hem de ağrı kesmeye yardımcıdır. Bunlar dışında birçok hormon akupunktur yoluyla ihtiyaç durumu saptandıktan sonra ortaya çıkarılabilir. Bunların akupunkturda nereden salınacağı uzun yıllardır bilinmektedir. Bu noktalar altın, gümüş veya çelik iğnelerle, elektrikle veya lazerle uyarılabilir.

Önemli olan teşhisdir. Burada önemli olan nokta hastanın şikayetlerini tam olarak ortaya koymak, muayene ve teşhis yöntemlerini kullanarak hastanın eksikliğini duyduğu maddeyi kendi vücudundan akupunktur kurallarına uyarak ortaya çıkarmaktır. Burada güzel olan taraf hastanın vücudundaki regulasyonu (iç düzeni ) yerine getirebilmektir.

Akupunktur sadece zayıflamada kullanılmamalıdır. Zayıflamadaki etkisi diyet sırasında kişinin stresini azaltması ve iştahını azaltması ve diete uyumunu artırmasıdır. Diet yapılmaz ve hareketle enerji tüketimi artırılmazsa sadece akupunkturdan bunu beklemek çok gerçekçi olmaz. Aslında diete çok destek olan bu yöntem de bu nedenle bir anlamda harcanmış olur. Önemli olan sağlıklı yeme alışkanlığını ve disiplinini oturtabilmektir.

Ayrıca uyarılan noktalar vücutta tetik noktalar olarak bilinen noktalara çok uymaktadır. %70-80’i batı tıbbında yıllardır tetik noktalar olarak bilinen noktalardır. Ayrıca kas kuvvetlendirmede kullandığımız kasların motor noktalarının birçoğu akupunktur noktalarıdır. Bu nedenlerle hastanın şikayetlerini ve özgeçmişini değerlendirerek yaptığımız muayeneden sonra yapılan akupunktur tedavisi son derece etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

×