Dr. Elif Gürkan

Bu ağrılar sürekli oturarak çalışan insanların, doğum sonrası hanımların, kuyruk sokumu üzerine düşen veya sert bir yere çarpanların büyük sorunudur. Özellikle oturur pozisyondan kalkarken şiddetli ağrı yapar. Bu problem özellikle yolculuk , sinema, tiyatro gibi uzun süre oturmak gereken yerlerde artar. Çoğunlukla kırık gelişmesinden korkulur ama bu kişilerin çoğunda sorun bu küçük kemiklerde çıkık gelişmesidir.

Ağrı başlayınca uzun sürer 1-2 yıl rahatsız edebilir. Ancak uygun seçilmiş hastalara yapılacak enjeksiyonla çok iyi bir şekilde tedavi edilebilir.

Bursalar ve doğuştan gelen çıkıntı kemikler üzerinde gelişen bursitler Tedavide ünlü Fransız Doktor Jean Yves Maigne’nin buluşu olan ve özel bir teşhis ve tedavi olan kuyruk sokumu (koksiks) enjeksiyonlarını kullanmaktayız.

Burada farklı olarak ağrının kuyruk sokumunda hangi parçadan kaynaklı olduğu bulunur ve bu bölgeye enjeksiyon yapılır. Enjeksiyon sırasında tıpta skopi veya bilgisayarlı tomografi denen yöntemlerin rehberliğinden yararlanılır. Bunlar doğrudan o bölgeyi ışın altında görerek problemli bölgeyi tespit ederek yapılan enjeksiyonlardır. Enjeksiyon süresi 5 dakikadır. Bu bölge sinir ve damarsal yapılar yoğun olmadığından risk yok denecek kadar azdır. Enjeksiyondan sonraki 1-2 hafta içinde ağrı hızla geriler nadiren ikinci enjeksiyon gerekir.

Ayrıca tedavide manuel tedaviyi yani elle o bölgenin ağrısının giderilmesi tekniklerini de uygulamaktayız. Bu konu da özel bir eğitim ve tecrübe gerekmektedir. Bu konuda eski ebelerin yaptığı kuyruk kemiğini çekmek halk arsında bilinir. Bu kısıtlı sayıda hastaya yardım edebilen bir çeşit manipülasyondur.Oturma simidi uzun süre oturanlarda yardımcıdır, tedavi edici değildir, koruma amaçlıdır.

Bu hastalarda nadiren cerrahi tedavi gerekir. Kuyruk sokumu ağrısı olan hastada ilk tedavi olarak kemiğin çıkarılması düşünülmez çünkü leğen kemiğinin içindeki organları alttan destekleyen kasların yapışma noktasıdır. Çıkarılması durumunda vücuda gerekli bir doku alınmış olur.

×